Strona główna
Wstęp
Aktualności
Archiwum
Opinie
Zagadki
Linki
O Autorze:
  –nauka
  –palindromy
  –Wikipedia
Kontakt
Palindromy:
  –bank
  –dla dzieci
  –erotyka
  –imiona
  –jemy
  –konie
  –koty
  –krótkie
  –megapalindromadery
  –nadesłane
  –najdłuższy
  –palindromadery
  –piętrowe
  –polityka
  –popijamy
  –psy
  –raki
  –różne
  –skróty
  –słowiańskie
  –wiersze
  –wspak
  –z "palindromem"
  –zwierzęta

WSTĘP

Powrót do strony głównej

Palindromy czytaj wprost i wspak

Palindromy (echo-zdania, zdania lustrzane) są to wyrazy, zdania, sentencje, wiersze czy inne utwory, które czytane w odwrotnej kolejności (wspak) są takie same. Nazwa "palindrom" pochodzi z greckiego "palin" - z powrotem (wracać po swoich śladach) i "dromos" - droga. Nazwa ta się przyjęła i np. po angielsku i po francusku pisze się "palindrome".

Palindromy mają wielowiekową tradycję, można o tym przeczytać w ciekawym artykule w Wikipedii. Pierwsze zdanie wypowiedziane przez człowieka (tak twierdzą Anglicy) było palindromem i brzmiało: "Madam, I`m Adam". U nas najbardziej znany jest palindrom: "kobyła ma mały bok". Bardzo ciekawe palindromy znajdują się w książkach Juliana Tuwima "Pegaz dęba" (1950), Stanisława Barańczaka "Pegaz zdębiał" (1995), Józefa Godzica "Echozdania czyli palindromy" (1996) oraz Edmunda Johna "Palindromy Pana Johna" (2006). Książki te nie są dostępne na rynku, ale można je przeczytać np. w czytelni Biblioteki Narodowej. Ponadto istnieje wiele ładnych palindromów, często nieznanych autorów. Palindromy te można znależć w Internecie, np. w "Złotej kolekcji palindromów".

W roku 2005 ukazał się mój zbiór palindromów "Gór ech chce róg" (tytuł też jest palindromem). Zaczyna się on od najprostszych palindromów, potem są palindromy dłuższe i bardziej skomplikowane. Jest też 80 wierszy - palindromów (nowość!) oraz dwa bardo długie palindromy, mające odpowiednio ponad 3 tys. oraz ponad 10 tys. liter. Wszystkie tytuły też są palindromami, można więc całą książkę czytać od końca (tylko wtedy zaczęlibyśmy od tych najdłuższych i najtrudniejszych). W roku 2006 ukazała się książka pt "Zagwiżdż i w gaz", mająca ok. 280 haseł-rozdziałów z palindromami. Jest tu 1500 nowych palindromów, w tym 100 dłuższych -tzw. palindromaderów. W 2007 roku ukazała się moja kolejna książka "Zaradny dynda raz" zawierająca tysiąc nowych palindromów i najdłuższy na świecie wiersz-palindrom. W tym też roku ukazała się książka "Może jeż łże jeżom" zawierająca ponad sto dowcipnych fraszek różnych autorów z moimi palindromami.

Na tej stronie będą prezentowane wybrane palindromy, zarówno pochodzące z wydanych książek, jak i napisane potem. Będą też podawane związane z palindromami wiadomości - o wydawnictwach, odczytach i t.p. Nie chciałbym jednak ograniczać zawartości tej strony. Dlatego proszę wszystkich, którzy pragną tu umieścić coś ciekawego, dotyczącego palindromów (głównie w języku polskim) o kontakt. Oczywiście, tekst nie powinien naruszać praw autorskich innych osób. Zapraszam więc nie tylko do lektury, ale i do współpracy.

Julian Tuwim jest autorem pierwszej książki zawierającej polskie palindromy. Jest tam też opisanych wiele innych zabaw słowami. Tuwim pisał tą książkę przed wojną, ocalała ona cudem, zakopana w jakimś worku. Została wydana w 1950 roku. Książka zawiera sześć palindomów Tuwima i dwa palindromy wcześniejsze. Prezentujemy poniżej skan okładki tej rzadko dziś spotykanej w antykwariatach książki. Komu się uda - niech kupi! A tu możesz obejrzeć okładki wszystkich książek z polskimi palindromami.

data aktualizacji: 10.12.2007, Tadeusz Morawski
t.morawski@palindromy.pl

Powrót do strony głównej

Powrót do strony głównej

Przewiń na początek