Strona główna
Wstęp
Aktualności
Archiwum
Opinie
Zagadki
Linki
O Autorze:
  –nauka
  –palindromy
  –Wikipedia
Kontakt
Palindromy:
  –bank
  –dla dzieci
  –erotyka
  –imiona
  –jemy
  –konie
  –koty
  –krótkie
  –megapalindromadery
  –nadesłane
  –najdłuższy
  –palindromadery
  –piętrowe
  –polityka
  –popijamy
  –psy
  –raki
  –różne
  –skróty
  –słowiańskie
  –wiersze
  –wspak
  –z "palindromem"
  –zwierzęta

ARCHIWUM 2008

Powrót do strony głównej

Powrót do archiwum

Wesołych Świąt!
( 22.12.2008 )

Palindromy w Łodzi
( 19.12.2008 )

W Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa odbył się 4.12.2008r. wykład Tadeusza Morawskiego dotyczący palindromów. Tematyka rozszerzona została o inne gry słowne: anagramy, metagramy, homonimy, alfabetony itp. W palindromowej części wykładu zaprezentowano m.in. utwory Tuwima, Barańczaka, Johna, Godzica i oczywiście palindromy wybrane z czterech książek prowadzącego wykład czołowego obecnie twórcy palindromów. Po wykładzie osoby szczególnie zainteresowane stały się posiadaczami najnowszych książek z palindromami.

Pegaz zdębiał
( 19.12.2008 )

We wznowionej niedawno książce Stanisława Barańczaka jest nowy (w stosunku do oryginału z 1995 roku) rozdział Obleśniki. Jest to po prostu zabawa znana jako Gra półsłówek. Autor opisuje swoje bardzo dowcipne obleśniki. Jest ich około stu. Odwołuje się też do znanej książki 750 razy gra półsłówek, wydanej w 1992 roku. Więcej informacji w dziale "różne", podrozdział gra półsłówek.

Palindromy w Angorce
( 19.12.2008 )

Poniżej skany kolejnych palindromów z działu "Ułóż znak czytany tak i wspak" tygodnika "Angora".







Wywiad w Artsotre
( 03.12.2008 )

Magdalena Buraczewska - Świątek zrobiła wywiad z Tadeuszem Morawskim o palindromach. Ukazał się on w popularnym w kręgach literackich internetowym wortalu Artstore.pl

Galeria literacka w witrynie Literatura.Polska.pl
( 03.12.2008 )

Ernest Kacperski reprezentujący znaną witrynę literatura.polska.pl odwiedził Tadeusza Morawskiego na Politechnice Warszawskiej. Redaktor był z aparatem fotograficznym i dyktafonem. Galerię fotografii już można obejrzeć tutaj.

Wywiad o palindromach w witrynie Literatura.Polska.pl
( 03.12.2008 )

Redaktor Ernest Kacperski przeprowadził rozmowę o palindromach z Tadeuszem Morawskim. Materiał można obejrzeć tutaj.

Co nowego
( 24.11.2008 )

W grudniu nowe palindromy z imionami. Ponadto, poniżej: palindromy na Konferencji w Poznaniu, trochę palindromów po angielsku, palindromy Jana Kaczyńkiego (i innych autorów - patrz dział nadesłane), artykuł Beaty Rusek oraz, jak zwykle palindromy z Angorki.

Palindromy w Poznaniu
( 24.11.2008 )

Na IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kulturotwórcza funkcja gier" nt. "XXI wiek - wiekiem gier? Przydatność gier w poznawaniu i kształtowaniu zjawisk społecznych" w dniu 22.11. b.r. (zwróćmy uwagę na podwójnie palindromiczną datę!) na zaproszenie organizatorów dwa referaty wygłosił Tadeusz Morawski. Oto tytuły: "Polskie palindromy" (obrady plenarne) oraz "Erotyka w palindromach" (Sekcja - Językoznawstwo, to był już 40-ty wykład o palindromach w ciągu ostatnich kilku lat). Konferencję pod patronatem m.in. Rektora UAM, Rektora WSZ "KdE" oraz Prezydenta Miasta Poznania zorganizowało Polskie Towarzystwo Badania Gier.

Palindromy po angielsku
( 24.11.2008 )

Ciekawy link do angielskich palindromów nadesłał Jerzy Paczyński. Porównaj polskie palindromy z naszej strony z angielskimi.

Palindromy Jana Kaczyńskiego
( 24.11.2008 )

W dwóch wydrukowanych w Dzienniku Zachodnim palindromach są błędy, które na prośbę autora prostujemy. Oto prawidłowa postać palindromów:
Rano myta nora barona Tymona R.
I gnije tak babka Janina z Anina jak babka tej Ingi

O palindromch na Festiwalu Humoru w 2007 roku
( 24.11.2008 )

Aby przeczytać artykuł Beaty Rusek z ubiegłorocznego Festiwalu Humoru w Katowicach kliknij tutaj.

Angorka
( 20.11.2008 )

Poniżej kolejne skany z palindromami z ostatnich numerów tygodnika Angora:





Co nowego
( 17.11.2008 )

Kolejna duża porcja palindromów w dziale "imiona". Ponadto wznowienia książek Juliana Tuwima i Stanisława Barańczaka, odczyty Tadeusza Morawskiego, nagroda dla filmu z palindromowym tytułem, palindromy w Artstore.pl, w Dzienniku Zachodnim, w Pinezce oraz w Angorce, no i nowe palindromy czytelników w dziale "nadesłane". Warto też zajrzeć do kącika Warszawskiego Klubu Szaradzistów.

Palindromy w Grodzisku Mazowieckim
( 17.11.2008 )

6.11.2008 r. w sali miejscowego kina odbył się odczyt Tadeusza Morawskiego o palindromach i innych grach słownych. Wysłuchało go sto kilkadziesiąt słuchaczy, biorących udział w zajęciach Uniwersytetu III w. zorganizowanych w ramach Stowarzyszenia EUROPA I MY.

Palindromy w Pinezce
( 17.11.2008 )

W grudniowym numerze pisma internetowego Pinezka kolejna porcja palindromów Tadeusza morawskiego w świetnej oprawie graficznej Spinelli.

Palindromy po hiszpańsku
( 17.11.2008 )

W witrynie fotolog.com znaleźliśmy hiszpański palindrom o Polakach:

LA MASA POLACA LO PASA MAL

co znaczy, że masa Polaków słabo się bawi. Kto widział fiestę w Hiszpanii pewnie przyzna rację. Jest tam też kilkanaście polskich palindromów przetłumaczonych na Hiszpański oraz dyskusja po hiszpańsku, jeszcze bardziej niezrozumiała niż na polskich stronach.

Palindromy z Zabrza
( 03.11.2008 )

W gazecie Polska, The Times - Dziennik Zachodni z 24.10.2008 ukazała się krótka wzmianka z palindromami Jana Kaczyńskiego z Zabrza. (pobierz plik w rozmiarze oryginalnym);



Palindromy w Katowicach i Sosnowcu
( 03.11.2008 )

22-go października b.r. odbyło się spotkanie Tadeusza Morawskiego z Szaradzistami z Sosnowieckiego klubu Ariada, a dzień później uczestnicy III Festiwalu Humoru, a następnie członkowie Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego wysłuchali dwóch jego referatów w Katowicach. Tematem spotkań były oczywiście palindromy.

A tu kopiemy złoto!
( 03.11.2008 )

"Oto łzy me i pokuta - a tu kopiemy złoto" to inspirujący palindrom z książki Gór ech chce róg (2005). Druga część tego palindromu była roboczym tytułem filmu, ale ostatecznie wybrano część pierwszą. Z przyjemnością informujemy, że film OTO ŁZY ME I POKUTA dostał nagrodę w konkursie na film komórkowy w I Międzynarodowym Festiwalu Off Camera w Krakowie. Autorowi filmu, Wojtkowi Bojanowskiemu z TVN 24 gratulujemy i prosimy o kontakt e-mailowy. Krążek DVD powinien spocząć w Muzeum Palindromów, ale na razie nie mam adresu e-mailowego do Autora. Przy okazji przypominam szanownym Twórcom, że palindromiczny tytuł to połowa sukcesu, a moje palindromy można używać nieodpłatnie, zawiadamiając tylko o tym odbiorców i autora. (Tadeusz Morawski)

Angorka
( 03.11.2008 )

Poniżej kolejne skany z palindromami z ostatnich numerów tygodnika Angora:





Pegaz dęba
( 03.11.2008 )

W księgarniach od niedawna jest dostępne drugie wydanie napisanej jeszcze przed wojną legendarnej książki - panopticum Juliana Tuwima. Kup zaraz!

Pegaz zdębiał
( 10.10.2008 )

Drugie wydanie tej świetnej książki Stanisława Barańczaka jest od pewnego czasu w księgarniach. Postąp, jak mówi palindrom roku ze strony głównej:
pukaj, a kup!

Palindromy w Artstore.pl
( 10.10.2008 )

Poświęcone kulturze wymienione wyżej pismo elektroniczne zamieściło ciekawy artykuł Madam, I`m Adam Magdy Buraczewskiej - Świątek. Polecamy.

XXII Sympozjum WILGA 2008-10-06
( 10.10.2008 )

W numerze 7-8 20008 miesięcznika naukowo - technicznego Pomiary. Automatyka, Robotyka na str. 54-55 ukazało się sprawozdanie autorstwa prof. R. Romaniuka (ISE PW) z wymienionego w tytule Sympozjum. Czytamy tam m.in.: "Tradycją Sympozjum są referaty na tematy humanistyczne. Profesor Tadeusz Morawski z Instytutu Radioelektroniki PW wygłosił prelekcję na temat postępu swoich prac naukowych i literackich nad palindromami. Referat był związany z wydaniem piątej książki prof. T. Morawskiego na ten temat. Na zakończenie referatu prof. T. Morawski, najsłynniejszy polski palindromista i jeden z autorów o największym dorobku palindromowym na świecie, podpisał kilkanaście książek wręczonych słuchaczom prelekcji."

Palindromy w Angorce
( 10.10.2008 )

Poniżej trzy skany z palindromami w Angorce, która wchodzi w skład tygodnika Angora. Teksty pochodzą z numerów z końca września oraz 5 i 12 października 2008 r.





Palindromy na Politechnice Warszawskiej
( 10.10.2008 )

Pod auspicjami Dziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW wydano książkę Panopticum I. Zawiera ona wykłady sześciu profesorów i doktorów habilitowanych Wydziału na tematy nie związane z ich pracą naukową. Znajdziemy tu tak odległe tematy jak historyjki obrazkowe, etyka, palindromy, rozważania o instrumentach muzycznych, teorii szczęścia, o odczytywaniu pisma Inków. Książka pokazuje niebanalne hobby profesorów o poważnym dorobku naukowym w dziedzinie elektroniki. Koncepcja zbioru i wybór materiałów - Tadeusz Morawski. Książka była prezentowana Radzie Wydziału i Kolegium Instytutu Radioelektroniki PW. Po tych zebraniach i po pracy chętni spotkali się z prof. Tadeuszem Morawskim, by podyskutować o palindromach, o humanistycznych hobby i o ostatniej książce Żartem dano nadmetraż. Zainteresowani otrzymali wymienione tu dwie książki.

Co nowego
( 03.10.2008 )

Utworzony został nowy dział imiona zawierający palindromy z imionami. Na początek są to imiona od litery A do I. Ponadto palindromy w Angorce, nowe palindromy nadesłane przez czytelników oraz możliwość obejrzenia fragmentu Teleplotek z lepszą jakością.

Jeszcze raz TELEPLOTKI
( 03.10.2008 )

Otrzymałem od znajomego lepsze jakościowo nagranie niedawno nadanej w TV Info audycji Teleplotki. Jest tam fragment o palindromach, który prezentujemy.

Angorka
( 18.09.2008 )

Poniżej skany kolejnych palindromów z Angorki.





Co nowego
( 04.09.2008 )

Kolejna duża porcja palindromów w dziale zwierzęta, nowe palindromy nadesłane przez czytelników w dziale nadesłane, ponadto palindromy w Angorce, w Pinezce oraz w PKPzin. Odbył się też kolejny wykład o palindromach.

Pinezka
( 04.09.2008 )

W kilku ostatnich numerach pisma internetowego Pinezka kolejne porcje palindromów Tadeusza Morawskiego w interesującej oprawie graficznej Spinelli.

Laboratorium literackie
( 04.09.2008 )

Grupa Laboratorium literackie zaprosiła do Klubu przy ul. Marszałkowskiej 19 (Dom Kultury Warszawa Śródmieście) Tadeusza Morawskiego na wykład i dyskusję o grach słownych i palindromach. Spotkanie trwało trzy godziny, uczestnicy otrzymali książki z palindromami, a autor palindromów został obdarowany utworami literackiemu zawartymi w Tekstualiach.

Angorka
( 04.09.2008 )

Poniżej skany kolejnych palindromów z kącika Ułóż znak czytany tak i wspak tego tygodnika.





PKPzin
( 04.09.2008 )

W miesięczniku literackim Polskie kulturalne podziemie PKPzin ukazał się artykuł Tadeusza Morawskiego "Palindromy".

Telewizja w Muzeum Palindromów
( 13.08.2008 )

Jak już donosiliśmy, w Nowej Wsi koło Serocka była ekipa TVP. Wybrane fragmenty materiału o palindromach z Teleexpressu możesz obejrzeć tu, a z Teleplotek tutaj. Przepraszamy za złą jakość. Na przykład Teleplotki filmowaliśmy "ukrytą kamerą" wprost z ekranu telewizora.

Co nowego
( 08.08.2008 )

W sierpniu nowe palindromy o zwierzętach (zwierzęta 2). Ponadto poniżej: telewizja TVP w Muzeum Palindromów, palindromy w Sowie Mokotowa oraz w Angorze. Do tego wiele palindromów nadesłanych oraz nowe recenzje książek z palindromami Tadeusza Morawskiego "Może jeż łże jeżom" i "Żartem dano nadmetraż".

Palindromy w Sowie Mokotowa
( 08.08.2008 )

Poniżej skan wybranej strony pisma.



Palindromy w Angorce
( 08.08.2008 )

Kolejne palindromy z ostatnich numerów Angory poniżej.

 

Palindromy w Teleexpressie
( 17.07.2008 )

Teleexpress w dniu 11.07.2008 pokazał krótkie migawki z rozmowy z Tadeuszem Morawskim. Rozmowa odbyła się w Nowej Wsi koło Serocka, gdzie gromadzone są wszelkie materiały związane z polskimi palindromami. Wywiad zobaczyć możesz tutaj, a obok link do najnowszych wiadomości z Teleexpressu.

Palindromy w Angorce
( 17.07.2008 )

Poniżej skany z palindromami z Angorek z 13.07 oraz 20.07.2008.



Co nowego
( 02.07.2008 )

W lipcu uzupełniono naszą, pokaźną już kolekcję krótkich palindromów o nowe utwory. Ponadto: aktualności (czytaj poniżej) i palindromy nadesłane.

Na palindromowym szlaku
( 02.07.2008 )

W ostatnich tygodniach wziąłem udział w kilku imprezach związanych częściowo z elektroniką, a częściowo z propagowaniem palindromów. Opisano to poniżej. Oczywiście starałem się przy okazji coś ciekawego zwiedzić. Pora teraz na zaprezentowanie kilku zdjęć z tych podróży (T.M.).



Opole




Moszna, pałac




Kamień Śląski, pałac




Darłówko




Rabsztyn, ruiny zamku




Olkusz




Ogrodzieniec, ruiny zamku




Wilga, konferencja

Ponad sto!
( 02.07.2008 )

Przegapiliśmy moment, w którym Angorka opublikowała palindromy w kąciku "Ułóż znak czytany tak i wspak" po raz setny. Redakcji za popularyzację palindromów bardzo dziękujemy.

Palindromy w Angorce
( 02.07.2008 )

Kolejne skany z palindromami z ostatnich numerów Angorki poniżej.



Palindromy w TNW
( 02.07.2008 )

W dniu 19.06.2008 po zebraniu naukowym Wydziału VI Towarzystwa Naukowego Warszawskiego grupa profesorów interesujących się literaturą przyjęła, mimo późnej pory, moje zaproszenie na krótką pogawędkę o palindromach Od "madam, I`m Adam" do "Żartem dano nadmetraż".(T.Morawski)

Palindromy w Olkuszu
( 17.06.2008 )

W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w dniu 12.06.2008r. sto kilkadziesiąt osób wysłuchało wykładu Tadeusza Morawskiego o palindromach i innych grach słów. Prezentowane były między innymi palindromy z najnowszej książki "Żartem dano nadmetraż", wierszyki z palindromami z wydanej w roku 2007 przez Spółdzielnię "Rozrywka" książki "Może jeż łże jeżom" oraz z książki "Szaradziarskie fraszki" ("Rozrywka", 2005), której autorką jest Barbara Sudoł. Odnotujmy, że był to trzydziesty wykład T. Morawskiego o palindromach.

Palindromy w Angorce
( 17.06.2008 )

W ostatnich numerach Angorki z 15. 06 oraz 22.06.2008r. kolejne palindromy. Patrz skany poniżej:



Palindromy w Wildze, w Łazach i Darłówku
( 17.06.2008 )

Na XXII Sympozjum Fotoniki, Inżynierii Komputerowej, Elektroniki (nazwa angielska jest dłuższa i wymienia kolejne dziedziny) odbył się w dniu 30.05.2008 kolejny odczyt Tadeusza Morawskiego o palindromach. Dwa dni później, jako autor książki "Żartem dano nadmetraż", był on gościem XI Biesiady z "Rozrywką" w nadmorskiej miejscowości Łazy. Był to ogólnopolski zjazd szaradzistów zorganizowany przez Spółdzielnię "Rozrywka" oraz Koszaliński Klub "Diagram". Odbyło się tam wiele konkursów, 33 laureatów otrzymało najnowszą książkę z palindromami. A już 2.06.2008 gawędzono o palindromach na Krajowej Konferencji Elektroniki. O podróżach pociągami czytaj poniżej.

PKP
( 17.06.2008 )

W zasadzie trzymamy się tu ściśle tematyki związanej z palindromami, ale w związku z wykładami o palindromach oraz ze względów służbowych wypadło mi w ostatnim czasie podróżować po kraju koleją. Pociągi z reguły spóźnione, tempo pociągu pospiesznego 60 km/godz. Ekspres jedzie niewiele szybciej, do tego dochodzi brak bufetu w pospiesznym, niepotrzebne przesiadki (bo podzielono PKP na mniejsze przedsiębiorstwa), brak klimatyzacji nawet w IC, brak informacji - szkoda pisać dalej - to jest regres cywilizacyjny w stosunku do tego, co było 35 lat temu! Skwitujmy to dwoma palindromami:

muzo, rząd i inni winni idą, zrozum!
i PKP kpi!
(T.Morawski)

Co nowego
( 30.05.2008 )

Z okazji Dnia Dziecka sto nowych palindromów dla dzieci, a ponadto nowy dział gra słów, tym razem bez palindromów. Ponadto poniżej megapalindrom Józefa Godzica, skany z palondromami z Angorki oraz odczyty Tadeusza Morawskiego o palindromach.

Angorka
( 30.05.2008 )

Poniżej skany z palindromami z dwóch ostatnich numerów "Angorki".



Palindromy w Opolu
( 30.05.2008 )

Na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej odbył się w dniu 15.05.2008 referat Tadeusza Morawskiego dotyczący niezmienników i symetrii w teorii obwodów elektrycznych i teorii pola. Znaleziono też trochę czasu na prezentację palindromów. Fachowe rozmowy zaowocują współpracą naukową, a dwudziesty siódmy już wykład o palindromach dostarczył słuchaczom dużo oryginalnego humoru.

Na Górcach
( 30.05.2008 )

Dostałem e-mail od poety, który, tak jak i ja, mieszka na Górcach w Warszawie. Zainteresowanym daję link do jego strony.

Angorka
( 15.05.2008 )

Poniżej skany z palindromami z dwóch numerów "Angorki" (11 i 18 maja).



Wykłady o palindromach
( 13.05.2008 )

W czytelni Naukowej nr XXI na Warszawskim Mokotowie odbyły się w dniach 5-6.05.2008 dwa odczyty Tadeusza Morawskiego o palindromach. Pierwszy z tych odczytów adresowany był do uczniów Gimnazjum nr 5 im. Tadeusza Kościuszki (Warszawa - Mokotów), na drugi odczyt zapraszał wszystkich Magazyn Bibliotek Mokotowskich Sowa Mokotowa. Dotychczas było tych wykładów 26, słuchacze byli zadowoleni, a niektórzy wyszli nawet oczarowani tą niezwykłą tematyką.

Co nowego
( 13.05.2008 )

Na stronie nowa porcja krótkich palindromów w dziale "krótkie". Ponadto (czytaj poniżej) wydano nową książkę z palindromami, odbyły się odczyty o palindromach, megapalindrom nadesłał Józef Godzic, są też palindromy w Angorce.

Żartem dano nadmetraż
( 13.05.2008 )

Wydawnictwo SORUS wydrukowało już pierwsze egzemplarze moje książki pod tym tytułem. Wszyscy współpracujący ze stroną www.palindromy.pl, a w szczególności wszyscy, których nazwiska lub pseudonimy są na tej stronie wymienione, proszeni są o kontakt. Proszę podać adres, a książkę (oczywiście nieodpłatnie) prześlę pocztą.
Tadeusz Morawski

Zaproszenie
( 01.05.2008 )

Zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Morawskim we wtorek, 6.05.2008, godz. 18.00, Czytelnia Naukowa Nr XXI, ul. Bukietowa 4a, Warszawa. Temat - jak zwykle, przede wszystkim palindromy. Przewidziana jest też prezentacja najnowszej książki pt. "Żartem dano nadmetraż", która teraz właśnie jest drukowana.

Palindromy na Politechnice
( 01.05.2008 )

W dniu 22.04.2008 odbył się na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej wykład prof. Tadeusza Morawskiego pt: Palindromy i inne ciekawostki językowe. Był to już dwudziesty czwarty wykład dotyczący tej tematyki.

Megapalindrom z nazwami geograficznymi
( 01.05.2008 )

Pan Józef Godzic nadesłał bardzo długi palindrom (dwadzieścia cztery i pół tysiąca liter). Druga część tego palindromu zawiera 2222 nazwy geograficzne. Tytuł palindromu: Palindromem przez świat. Jest to kolejny, już drugi bardzo długi palindrom Józefa Godzica. Więcej w dziale "nadesłane".

Angorka
( 01.05.2008 )

Poniżej skany z palindromami z dwóch ostatnich numerów "Angorki".



Co nowego
( 15.04.2008 )

Kolejna porcja dwustu palindromów jest do obejrzenia w dziale "krótkie". Ponadto aktualności, palindromy w "Angorce" i nowe palindromy w dziale "nadesłane".

Palindromy w SGH
( 15.04.2008 )

W dniu 2.04.20008 w Szkole Głównej Handlowej w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku sto kilkadziesiąt osób wysłuchało wykładu Tadeusza Morawskiego o palindromach.. Grupka najbardziej zainteresowanych słuchaczy dotarła po wykładzie na Politechnikę Warszawską, gdzie kontynuowano dyskusję, a chętni otrzymali książki z palindromami.

Księżycowa Księga Józefa Godzica
( 15.04.2008 )

W "aktualnościach" z dnia 24.10.2007 informowaliśmy o audycji radiowej, w czasie której Józef Godzic omawiał między innymi swą Księżycową Księgę, zawierającą algorytm i ogromną ilość fragmentów zdań, które można czytać także wspak. Razem pozwala to na ułożenie 150 bilionów palindromów. Skrótowo ten algorytm przedstawiono w "aktualnościach" z dnia 16.04.2007. Obecnie jeden z nielicznych egzemplarzy tej księgi pt: "Taaaaaaaaaka Księga" dostałem od Pana Józefa Godzica. Całość do obejrzenia w moim muzeum palindromów w Nowej Wsi. Poniżej można zobaczyć fotografię książki (cztery tomy, waga 3kg!). Gdyby wydrukować wszystkie palindromy, które generuje algorytm, księga ta, jak przekonywująco dowodzi Autor, byłaby bardzo gruba. Jedna okładka mogłaby być umieszczona na ziemi - druga na księżycu. Opis algorytmu poprzedza ciekawy wiersz - geneza powstania Księgi. Panu Godzicowi dziękuję, pokażę Księgę chętnym i w wolnych chwilach będę kontynuował jej czytanie (Tadeusz Morawski, 14.04.2008).

Recenzja "Może jeż łże jeżom"
( 03.04.2008 )

Krótka, ale bardzo ciekawa recenzja tego zbioru fraszek z palindromami Tadeusza Morawskiego ukazała się w Wielkanocnym (23.03.2008) numerze "Angorki". Skan poniżej.

Palindromy w Angorce
( 03.04.2008 )

W numerach z 30.03 oraz 06.04.2008 "Angorki" kolejne palindromy. Skany poniżej.



Palindromy w Zewpress
( 13.03.2008 )

O dwóch najnowszych książkach z palindromami, "Zaradny dynda raz" oraz "Może jeż łże jeżom" pisze pismo internetowe Zewpress.

Palindromy w Pinezce
( 13.03.2008 )

Kilka palindromów z ciekawą grafiką Spinelli znajdziesz tutaj.

Palindromy w TVN
( 13.03.2008 )

Pierwszego marca w grze o milion złotych ("Milionerzy") padło pytanie, które z czterech zdań jest palindromem. Problem polega na tym, że prawie nikt (mimo naszej dwuletniej akcji uświadamiającej) nie wie, co to jest palindrom. No a jak ma się dowiedzieć - jeśli nie zna tego hasła, to do nas nie trafi. Grający stracił sporo pieniędzy i szans, a widzowie rzucili się do klawiatur, by się dowiedzieć, co to magiczne słowo oznacza. W okresie niewiele dłuższym niż godzina nasza strona zaliczyła 25 tysięcy wywołań ( siedem wywołań na sekundę!). Dziękujemy TVN i mamy nadzieję, że część spośród tych, co zajrzeli na stronę czasem będzie tu wracać.

Palindromy w Angorce
( 13.03.2008 )

W numerach z 9.03 oraz 16.03.2008 "Angorki" kolejne palindromy. Skany poniżej.



Co nowego
( 28.02.2008 )

W marcu przede wszystkim ponad dwieście nowych palindromów w dziale "krótkie". Ponadto palindromy w Zewpress, Angorce oraz w dziale "nadesłane". W tym ostatnim przypadku obserwuje się dużą aktywność czytelników piszących wierszyki z palindromami. Wybrane nadesłane wierszyki będziemy stopniowo dodawać do tego działu.

Palindromy w Dynowince
( 28.02.2008 )

O książce "Może jeż łże jeżom" można przeczytać w numerze 01/148 , styczeń 2008 pisma "Dynowinka", miesięcznika drukowanego w Dynowie koło Rzeszowa. Skan artykułu poniżej.

Palindromy w "Wiedzy i życie"
( 28.02.2008 )

W numerze 2, luty 2008 na stronie 64 znalazła się w dziale "W księgarniach" książka "Zaradny dynda raz".

Palindromy w Angorce
( 28.02.2008 )

W "Angorkach" z 24.02 oraz 2.03.2008 kolejne palindromy. Skany poniżej.



Kuriozum
( 28.02.2008 )

Palindromy tak samo czytają się wprost i wspak. I już to wystarcza, by mówić o twórczości niebywałej. Ale co powiedzieć o palindromie, który właśnie ułożyłem - co druga jest w nim litera "a"! Na 17 liter aż 9 razy jest "a"!
Asa łapała łapa łasa
Liczbę liter "a" można zwiększyć, jeśli się zasugeruje, że to łapa kata albo mata łapała naszego Asa:
Kata łapa łasa Asa łapała tak
Mata łapa łasa Asa łapała tam

Jeśli trafił ci się niecodzienny polski palindrom - napisz! (Tadeusz Morawski)

Co nowego
( 12.02.2008 )

W dziale "krótkie" prawie dwieście nowych palindromów. Ponadto palindromy w "Angorce" i nowe palindromy oraz fraszki z palindromami w dziale "nadesłane".

Palindromy w Angorce
( 12.02.2008 )

Poniżej skany z palindromami z Angorek z 09.02 oraz 16.02.2008



Palindromy dnia
( 01.02.2008 )

Palindromy, które ukazywały się codziennie w roku 2007 dołączyły do poprzednich palindromów. Możesz je znaleźć w naszym Archiwum. Do tego mała uwaga - w tym roku zwiększamy liczbę palindromów dnia, na ogół będą już codziennie dwa.

Odczyt w TNW
( 01.02.2008 )

22.01.2008 odbył się (już dwudziesty drugi!) odczyt o palindromach. Tym razem słuchaczami byli członkowie Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Po odczycie był koncert. Obie części wieczoru były bardzo udane. Poniżej skan zaproszenia.

Palindromy w Angorce
( 01.02.2008 )

Poniżej skany z palindromami z Angorek z 27.01 oraz 2.02.2008



Podteksty
( 21.01.2008 )

Nasz link do pisma "Podteksty" prowadzi nas do coraz nowszych numerów. Dlatego zamieszczamy kopię artykułu o palindromach.

Co nowego
( 12.01.2008 )

W styczniu nowe palindromy krótkie, palindromy w Pinezce, w Angorce, palindromy w różnych językach (Transwiki), nowe palindromy czytelników (w dziale nadesłane), krótkie omówienie dwulecia strony palindromy.pl, rozszerzenie zbioru palindromów, które były w ubiegłym roku palindromami dnia oraz utworzenie (z wykorzystaniem wyszukiwarki Google) zbioru najpopularniejszych polskich palindromów.

Palindromy w Pinezce
( 12.01.2008 )

Zimę opisaną palindromami Tadeusza Morawskiego i grafiką Spinelli prezentuje styczniowy numer Pinezki.

Palindromy w Angorce
( 12.01.2008 )

Poniżej skany z palindromami z Angorki ( z 6.01 oraz 13.01.2008).



Odnaleziona strona
( 12.01.2008 )

Lepsze jest wrogiem dobrego. Właściciele stron internetowych często coś ulepszają, nie dbając o istniejące już linki. Od pewnego czasu straciłem kontakt z artykułem "Palindromic phrases", gdzie na angielski przełożono sens wielu palindromów w różnych językach, w tym także i polskich palindromów. Obecnie udało mi się to przypadkowo odnaleźć. Teraz jest to Transwiki: palindromic phrases. (T.M.)

Dwa lata
( 12.01.2008 )

Niewiele ponad dwa lata minęły od czasu, jak wydałem swą pierwszą książkę z palindromami "Gór ech chce róg" a następnie założyłem stronę palindromy.pl. Były to dobre dla polskich palindromów lata, wydano w tym czasie 5 książek z palindromami (trzy moje, jedna z palindromami Edmunda Johna i jedna praca zbiorowa pod redakcją Romana Nowoszewskiego z fraszkami zawierającymi moje palindromy). Ukazała się też Encyklopedia rozrywek umysłowych Krzysztofa Oleszczyka, gdzie liczne fakty dotyczące palindromów i ich twórców zebrano bardzo fachowo. Zorganizowano konkursy na pisanie wierszy z palindromem (Rozrywka), ukazały się liczne publikacje dotyczące palindromów (Rozrywka, Histmag, Wiedza i Życie, Podteksty, granice.pl, Festiwal Humoru). Popularyzowały palindromy w formie żartobliwej m.in. Republika Dzieci, Zewpress, Joe Monster, witryna Sadurskiego. Palindromy zamieszcza systematycznie Angorka i Pinezka. Odbyło się ponad 20 spotkań i odczytów o palindromach. Dzięki tej akcji popularyzacyjnej nasza strona palindromy.pl zaliczyła ponad milion wywołań! Jest teraz na tej stronie około 5 tysięcy palindromów, a jej objętość to obecnie około czterysta arkuszy A4. Na stronie są liczne palindromy bardzo wielu autorów, a w Internecie aż się roi od naszych palindromów. Wiwat palindromy! (T.M.)

Powrót do strony głównej

Przewiń na początek

Powrót do archiwum