Strona główna
Wstęp
Aktualności
Archiwum
Opinie
Zagadki
Linki
O Autorze:
  –nauka
  –palindromy
  –Wikipedia
Kontakt
Palindromy:
  –bank
  –dla dzieci
  –erotyka
  –imiona
  –jemy
  –konie
  –koty
  –krótkie
  –megapalindromadery
  –nadesłane
  –najdłuższy
  –palindromadery
  –piętrowe
  –polityka
  –popijamy
  –psy
  –raki
  –różne
  –skróty
  –słowiańskie
  –wiersze
  –wspak
  –z "palindromem"
  –zwierzęta

ARCHIWUM 2005-2006

Powrót do strony głównej

Powrót do archiwum

"Zaradny dynda raz"

Poniżej fotografia okładki książki Tadeusza Morawskiego "Zaradny dynda raz" wydanej w 2007 roku przez SORUS.

"Zagwiżdż i w gaz"

W 2006 r. ukazała się kolejna książka Tadeusza Morawskiego pt."Zagwiżdż i w gaz".

WESOŁYCH ŚWIĄT
( 20.12.2006 )

W świątecznym numerze pisma samorządu studentów WEiTI "Oscyloskop" zamieszczono artykuł o palindromach:

W ostatnim w tym roku numerze "Angorki" jest jak zwykle coś z palindromami:

ROCZNICA STRONY "PALINDROMY.PL"
( 12.12.2006 )

Rok temu (z dokumentów wynika, że 13-go grudnia 2005) wykupiłem od firmy komputerowej AMM domenę www.palindromy.pl za pięć złotych plus VAT (promocja!). W ciągu tego roku na stronę trafiło dwa tysiące palindromów (w tym ok. 1500 moich), odwiedzili nas internauci z ponad 50 krajów, było tych odwiedzin ponad 25 tysięcy, a że czytano wiele różnych pod-stron - liczba wywołań przekroczyła 350 tysięcy (zobacz statystyki).

Mam nadzieję, że udało nam się znacznie zwiększyć liczbę miłośników polskich palindromów, chociaż nadal (widzę to w przy wielu okazjach) większość o tej stronie, i w ogóle o palindromach, nie wie. Pole do popularyzacji jest więc nadal otwarte, a wielkonakładowe gazety - niestety, nadal niezdobyte (kto ma pomysł, jak przekazać informację ludziom - proszę o kontakt).

Zdobyty został na szczęście Internet, o czym można się przekonać wyszukując hasła takie jak znane nowe palindromy: "zagwiżdż i w gaz", "gór ech chce róg", "zaradny dynda raz", czy po prostu: palindromy, palindromy Tadeusza Morawskiego, palindromy.pl. Odwołań jest o wiele więcej niż do klasyki z poprzedniego wieku (tu trzeba jednak zaznaczyć, że tradycyjna "kobyla" mimo "małego boku", trzyma się mocno!). Ponadto zauważmy, że i te odwołania do poprzedników mają źródło przeważnie w naszej "muzealnej" trosce, pochodzą one z naszej strony, ze stron przyjaciół, z moich artykułów i wpisów.

Prowadzenie tak dużej, niekomercyjnej i nie dofinasowywanej witryny nie byłoby możliwe, gdyby nie bezinteresowny wysiłek wielu ludzi, z których wymienić należy (tu gorące podziękowania!) przede wszystkim Sebastiana Kozłowskiego oraz Marka Burego, zajmujących się witryną od strony technicznej, a także autorów szeregu programów do sprawdzania poprawności palindromów. Bez takich programów nigdy bym się nie odważył na opublikowanie mojego, ułożonego całkowicie bez pomocy komputera najdłuższego palindromu świata oraz książek (tu zdradzę - trzecia książka jest już w druku). Sukcesy za nami, dalsza popularyzacja oraz tworzenie nowych, ładnych palindromów przed nami.

A teraz chciałbym jakoś tą wypowiedź żartobliwie zakończyć. Jak? - Najłatwiej wierszem. Wiersze są takie łatwe do napisania w porównaniu z palindromami! No więc zabawmy się w "żartownika" - autora wierszyka. Nie szukajmy w tym wierszu ani kawałka palindromu - zadbałem, by było o palindromach, ale bez palindromów.

ZŁUDZENIA PALINDROMISTY

idę raz sobie Nowym Światem
i wszyscy mi się przyglądają
myślę - już sławny jestem zatem
i palindromy moje znają

ci uśmiechają się przyjaźnie
inni się śmieją do rozpuku
myślę więć może nazbyt odważnie
wielka sława mych banialuków!

biegnie redaktor oto naczelny
także jest jakoś rozweselony
myślę więc - pisma numer niedzielny
będzie mi cały poświęcony?

objawienie wtem na mnie przyszło
które oczy moje otwiera
nie po goleniu brody się wyszło
lecz po mydleniu od...fryzjera
Tadeusz Morawski

Palindromy w ANGORCE
( 12.12.2006 )

W Angorkach z 10-go i 17-go grudnia 2006 kolejne palindromy, skany poniżej.

Rysunki ilustrujące palindromy
( 12.12.2006 )

Kto ma talent i chęci, niech stara się ilustrować palindromy rysunkami. Na naszej stronie są już rysunki autorstwa Marii K., teraz dołączył student Janek R. Za ładne rysunki - serdeczne dzięki.

Palindromy dnia w Archiwum
( 12.12.2006 )

Palindromy dnia, które (co dzień nowe) zdobiły naszą stronę w okresie do 1-go grudnia 2006 zostały przedstawione w postaci zbioru ponad 300 utworów (patrz Archiwum). Zbiór ten tylko częściowo powtarza palindromy z innych działów. gdyż część "palindromów dnia" przepisuję ze swoich książek, a część układam na bieżąco przed wstawieniem na stronę.(T.M)

Wyłapane z sieci
( 12.12.2006 )

Palindromy znaleźliśmy w edu.pl (wywiad z Tadeuszem Morawskim), w wortalu WILLICH (szukaj artykułu z datą 24th November 2006), w Forum Młodzieżowym oraz na Stronie Piotrka. Ciekawe, co przyniesie Konkurs rysunkowy na ilustrację palidromu, ogłoszony w Szkole podstawowej nr 2 w Zielonce.

Jeszcze o Konferencji w Wildze
( 12.12.2006 )

Ukazały się materiały Konferencji, która odbyła się w maju w Wildze. Skan okładki pokazano poniżej (kliknij aby powiększyć). Tradycją tych Konferencji są referaty zaproszone wygłaszane przez wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, w tym także referaty nie związane z techniką. Miło jest zauważyć, że referat o palindromach umieszczono na pierwszym miejscu. Tekst referatu jest już od maja na nasze stronie.

Co nowego
( 05.12.2006 )

Do działu palindromów "Różne" doszły palindromy o następującej tematyce: "wieś" i "zima". Ponadto poniżej sporo nowych linków, które prowadzą tam, gdzie dzieje się coś ciekawego zwiazanego z palindromami.

Do szaradzistów
( 28.11.2006 )

Entuzjaści układania i rozwiązywania wszelkiego rodzaju szarad, krzyżówek, rebusów itp. z Warszawy i okolic mają szansę stworzyć swój klub. Chętni proszeni są o napisanie do mnie maila ze swymi danymi. (Tadeusz Morawski)

Konkurs w "Rozrywce do podróży"
( 28.11.2006 )

W najnowszym numerze "Rozrywki do podróży" ogłoszono kolejny konkurs , polegający na obudowywaniu wierszykiem palindromów Tadeusza Morawskiego. Jest 10 palindromów, a następne mają być wydrukowane w kolejnych numerach pisma. Skan ogłoszenia dostępny tu.

Palindromy w "Angorce" już 25 razy!
( 28.11.2006 )

W "Angorkach" z datami 25 listopada oraz 3 grudnia 2006 kolejne palindromy. Ten ostatni zbiorek jest 25-ty, jubileuszowy. Wielkie podziękowanie "Angorce" za popularyzację palindromów oraz apel do czytelników o nadsyłanie do pisma swoich palindromów. Przy okazji przytoczę wierszyk nadesłany przez czytelnika:

Musi być już tak w gazecie
piszą mądrze, ktoś coś plecie
lecz by smutno było tak
gdyby nic nie było wspak

Poniżej skany z "Angorki". Na prawym obrazku dwa pierwsze palindromy są Józefa Godzica.


Wyłapane z sieci
( 28.11.2006 )

Stopniowo rośnie popularność palindromów. Świadczy o tym zarówno aktywność twórców - amatorów i debiutantów (ponad 150 palindromów w ciągu pół roku od utworzenia działu "Palindromy nadesłane") jak i coraz więcej stron Intrenetowych, gdzie dano miejsce palindromom. Ostatnio wyłapane to: Biolog.pl (artykuł / o autorze) / Serwis Poetycki Interklasa (komentarz) / Liceum w Węgorzewie. Oferowany jest też ostatnio w Internecie program do sprawdzania palindromów - "Kajak".

W "Rozrywce" o jubileuszu "Ariady"
( 28.11.2006 )

W numerze 24 z 26 listopada dwutygodnika "Rozrywka" wspomniano jubileusz pięciolecia klubu "Ariada", w ramach którego odbył się też odczyt o palindromach. Skan wiadomości poniżej.

Gość z Pragi Czeskiej
( 14.11.2006 )

Napisał do nas wielki miłośnik, znawca i twórca palindromów, także kolekcjoner mający spore zbiory, Stanislav Trvdik. Mimo różnic językowych warto zobaczyć jego wierszyki na temat polskich palindromów oraz na temat książki "Zagwiżdż i w gaz", którą mu przesłałem (skany fragmentów listu poniżej). "Racky" to po czesku popularna nazwa palindromów. W dziale "Palindromy Słowiańskie" znajdują się skany palindromów wybranych spośród nadesłanych przez Stanislava Trvdika. (T.M.)

Nadesłane palindromy rosyjskie
( 14.11.2006 )

Pan Igor ze strony rusofil.pl nadesłał ciekawe palindromy rosyjskie, które ulokowaliśmy w "Palindromach Słowiańskich". (T.M.)

NONSENSOPEDIA
( 14.11.2006 )

W ramach Wikipedii powstał zalążek artykułu "Nonsensopedia - Zdanie Palindromiczne". Każdy, kto miał jakąś absurdalną przygodę związaną z palindromami lub zna absurdalny, nonsensowny palindrom powinien wnieść tu swój wkład. (T.M.)

Palindromy Pana Johna
( 14.11.2006 )

W Kazimierzu wydano techniką małej poligrafii książkę pod wymienionym tytułem. Książki nie można kupić w księgarni, sprzedaje ją syn prof. Johna. Nawiązałem odpowiednie kontakty i oczekuję na książkę, by wybrane palindromy zaprezentować na naszej stronie. (T.M.)

Palindromy w ANGORCE
( 14.11.2006 )

Kolejne palindromy drukuje Angorka (z 12-go i 19-go listopada), co umożliwia popularyzację przede wszystkim wśród tych, co nie korzystają z Internetu. Dzięki i chwała Angorce. Skany zamieszczamy poniżej. Na górnym skanie (z 12 listopada 2006) czytelnik nadesłał swe ulubione utwory (ale nie swoje autorskie - wiemy przecież, że to znane moje palindromy). Dla odmiany pierwszych sześc palindromów wyszło spod pióra Józefa Godzica. (T.M.)



Wyszukane w sieci
( 14.11.2006 )

Podajemy kilka linków do stron, na których było coś o naszych palindromach. Niekiedy mogą to być informacje o wydarzeniach dość odległych w czasie, ale trafiłem na nie żeglując po Internecie niedawno. Na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zielonce utworzono bardzo ciekawy Matematyczny Blog Kołowy, w którym znalazło się miejsce dla wybranych palindromów, Głogowski Klub Szaradzistów AS miał zebranie z konkursem palindromowym, w Krapkowicach (gdzie mieszkałem w latach 1946-51) odbył się wieczór filmowy, m.in. z filmem "Palindromy", wymieniono przy okazji trochę ładnych polskich palindromów (zawiadamia nas o tym miejscowy Kurier), Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej opisuje akcję "Studenci Dzieciom", a tam m.in. odczyt o palindromach. (T.M.)

Kup "Zagwiżdż i w gaz" na Targach
( 07.11.2006 )

Targi Książki Akademickiej "Atena" odbędą się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej w dniach 8-10 listopada 2006 (środa, godz.12-18, czwartek 10-18, piątek 10-17). Zapraszamy do stoiska nr 53 (wydawnictwo SORUS), w środkowym rzędzie, po lewej stronie idąc od wejścia głównego. Możesz kupić m.in. jedyną dostępną obecnie w księgarniach książkę z palindromami pt. "Zagwiżdż i w gaz".

Co nowego
( 07.11.2006 )

Utworzyliśmy nowy dział palindromów "Różne", a w nim na początek tematy: "Góry" oraz "Pop". Podajemy poniżej opis pobytu Tadeusza Morawskiego na Śląsku, gdzie wygłosił on trzy odczyty o palindromach w Katowicach i w Sosnowcu. Są linki do nowych artykułów umieszczonych w Nowej Zelandii (Antora) i w wortalach: Granice.pl, rusofil.pl oraz edu.info.pl. Doszło też bardzo dużo nowych palindromów "nadesłanych". W archiwum bardzo ciekawy artykuł Marka Penszko z 1975 roku.

Palindromy w edu.info.pl
( 07.11.2006 )

Polski Portal Informacyjny edu.info.pl umieścił ciekawy artykuł o palindromach. (T.M)

Artykuł Marka Penszko
( 30.10.2006 )

Dzięki uprzejmości WISA46, który podarował mi Kalendarz Szaradzisty z 1975r., możemy w naszym "Archiwum" przeczytać ze skanu bardzo wartościowy artykuł Marka Penszko o palindromach. (T.M.)

Kolejne palindromy w "Angorce"
( 30.10.2006 )

W numerach "Angorki" datowanych na 24.10.2006 i 05.11.2006 znajdują się kolejne moje palindromy oraz palindromy nadesłane przez czytelników.
(T.M.)

Artykuł Marka Penszko o palindromach (1975r.)
( 26.10.2006 )

Festiwal Humoru w Katowicach
( 24.10.2006 )

Drugi Festiwal Humoru, zorganizowany przez Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbył się w dniach 18 - 19 października w Katowicach. Ta wspaniała impreza pomyślana jest jako spotkanie naukowców i studentów nauk humanistycznych (socjologia, filologia - na sali było zwykle ponad 50 osób). Dominującym tematem jest humor i jego rola w życiu. Przykładowo - była prezentowana fundacja "dr Clown", której wolontariusze przynoszą poprzez humor ulgę ciężko chorym dzieciom (bardzo pomaga to w leczeniu), był "Humor Żydowski", były filozoficzne rozważania o humorze ("Śmiech z dystansu, czyli o redukcji komicznej"), były bardzo ciekawe referaty szczegółowe, jak: "Humor w prasie Polskiej pierwszej połowy XIX wieku", "Od uśmiechu po szyderstwo. O poezji Artura Międzyrzeckiego", "Humor związany z książką". Nie zabrakło też PALINDROMÓW - wygłosiłem referat, na który (razem z dyskusją) dostałem aż godzinę. Była bardzo żywa reakcja sali na prezentowane palindromy, wiele pytań, oklaski i wysoka ocena ze strony prowadzącego obrady. Byłem też dopuszczony do tablicy, by zaprezentować napisane naprędce palindromy dotyczące haseł wziętych z programu ("przerwa na kawkę z bananem") lub z referatu ("śmiech homerycki"). Mój udział w Festiwalu skrócił nieco profesor Jerzy Paszek, zapraszając mnie do wygłoszenia referatu na swój Wydział Filologiczny (U. Śl.). Pierwszego dnia spotkaliśmy się też wieczorem na występie kabaretu Mumio. Humoru było moc, aktorzy grali wybornie (słowa, gesty, gra na instrumentach) i doskonale nas bawili. Usłyszałem też słowa krytyki - nie było bowiem w kabarecie żadnych ciekawych tekstów literackich. To prawda, ale czy teraz są nowi autorzy ciekawych tekstów, takich jakie tworzyli Przybora, Załucki, Lec (ze starej gwardii Tym jeszcze tworzy). Organizatorom Festiwalu gratuluję pomysłu, to była wspaniała impreza. Pomysł wziął się ze skojarzenia liter: U, Ś - to dwie pierwsze litery nazwy Uniwersytetu Śląskiego, ale i dwie pierwsze litery słowa uśmiech. Jest w Polsce wiele szkół humanistycznych, może warto by pomyśleć o podobnych imprezach, albo...uznać Śląsk za stolicę humoru i licznie brać udział w kolejnych Festiwalach.
Tadeusz Morawski

Pięciolecie "ARIADY" w Sosnowcu
( 24.10.2006 )

W sobotę 21-go października w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu obchodzono pięciolecie Sosnowieckiego Stowarzyszenia Szaradzistów "ARIADA". Rozpoczęto od mojego wykładu o PALINDROMACH (godz. 15-ta). Był to otwarty odczyt, na który przybyło kilkadziesiąt osób z Sosnowca, w tym członkowie "Ariady", ale też i wielu znanych szaradzistów z całej Polski. W drugiej części obchodów szaradziści z "Ariady" i ich goście podsumowywali swój niemały dorobek, mówili o historii powstania klubu, pani Joanna Czarzyńska (członkini sosnowieckiego klubu, mieszkająca w Warszawie) zaprezentowała związane z szaradami plansze (rysunki, wycinanki), był też konkurs przygotowany przez organizatorkę spotkania panią Małgosię Wołc (wygrał WISA46). Były toasty i dużo zabawy.
Po referacie o palindromach była żywa dyskusja, zostałem obdarowany mnóstwem prezentów. Szczególnie cenne są dla mnie wydawnictwa i płyty związane z Sosnowcem oraz z szaradziarstwem (są tam też i palindromy). Ja z kolei podarowałem organizatorom i ich gościom oraz zwycięzcom konkursu egzemplarze mojej książki "Zagwiżdż i w gaz" i broszurki "Może jeż łże jeżom". Gdy wieczorem przyszła pora powrotu do Warszawy zostałem pożegnany nie tylko oklaskami ale...trzykrotnym hip, hip - hura. Zawsze będę mile wspominał to spotkanie.


Na zdjęciu organizatorka jubileuszu "Ariady" oraz autor palindromów i referatu
przed najładniejszym pałacem Sosnowca.


Na zdjęciu powyżej zamek w Będzinie. Autor palindromów, Tadeusz Morawski urodził się w Klimontowie, powiat Będzin, obecnie jest to dzielnica Sosnowca. W dawnych czasach zapewne na zamku działy się sceny opisane w palindromie-wierszu:

ani z dębu tu las
Ani barda to rwanko
okna, wrota, drabina
-salut u Będzina!


Więcej o jubileuszu "ARIADy" na szaradziarskim forum Reptara. Zbiór fotografii z uroczystości obejrzeć można tu.

O palindromach po rosyjsku
( 24.10.2006 )

Zauważyła nas strona rusofil.pl, propagująca rosyjskie książki w Polsce i polskie w Rosji.

Palindromy na antypodach
( 16.10.2006 )

Nowozelandzka witryna profesora Romana Antoszewdkiego ANTORA publikuje krótki artykuł Tadeusza Morawskiego o palindromach. Zachęcam do odwiedzenia tej strony, zawierającej m. in. ciekawostki naukowe, literackie oraz bardzo dla nas egzotyczne opisy dotyczące Nowej Zelandii. Zapowiedziany jest też artykuł o palindromach i genetyce.

Recenzja "Zagwiżdż i w gaz"
( 12.10.2006 )

W wortalu "Miasto granic rzeczywistości" GRANICE.PL ukazała się recenzja książki "Zagwiżdż i w gaz".

Wywiad o palindromach
( 12.10.2006 )

W wortalu "Miasto granic rzeczywistości" GRANICE.PL ukazał się wywiad z Tadeuszem Morawskim pt. "Czy jeż łże? O palindromach słów kilka...".

Co nowego
( 11.10.2006 )

Nowe palindromy o jedzeniu (jemy) oraz palindromy zawierające skróty. Ponadto informacje o oglądalności strony, o rocznicy palindromów w Internecie, o planowanych odczytach T.Morawskiego.

Odczyty o Palindromach
( 11.10.2006 )

Planowane są nowe odczyty Tadeusza Morawskiego o palindromach: 18.10.2006, godz.12.00 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, ul.Bankowa 11, Katowice, (w ramach Festiwalu Humoru), oraz 21.10.2006, godz.15.00 w Domu Kultury im.J.Kiepury w Sosnowcu. Zapraszamy.

Ćwierć miliona wywołań
( 11.10.2006 )

Ponad 250tys. wywołań zaliczyły od powstania w grudniu 2005 podstrony naszej witryny www.palindromy.pl.
(T.M.)

Palindromy w Centrum Informacji Prasowych
( 11.10.2006 )

Centrum Informacji Prasowych zamieściło w dziale "Literatura", palindromy, artykuł oraz życiorys Tadeusza Morawskiego.

Rocznica w Internecie
( 05.10.2006 )

We wrześniu 2005 ukazała się książka "Gór ech chce róg". W pażdzierniku utworzono stronę republika.pl/palindromy, upowszechniającą materiał zawarty w tej książce. Również w pażdzierniku Artemis utworzyła blog popularyzujacy palindromy Tadeusza Morawskiego.

Kolejne palindromy w "Angorce"
( 05.10.2006 )

W numerach "Angorki" datowanych na 1-go i 8-go października znajdują się kolejne moje palindromy oraz palindromy nadesłane przez WISA46. (skany poniżej).
(T.M.)

Palindromy w "Angorce"
( 20.09.2006 )

W numerach "Angorki" datowanych na 17 i 24 września kolejne moje palindromy oraz palindromy nadesłane przez czytelników (skany poniżej). Dwa pierwsze palindromy na obrazku z lewej strony są autorstwa Józefa Godzica.
(T.M.)

Co nowego
( 15.09.2006 )

We wrześniu dodano dwa działy palindromów popijamy oraz z "palindromem". Ponadto nowe artykuły o palindromach prezentowane poniżej.

Recenzja filmu "Palindromy"
( 15.09.2006 )

W polskim Radiu Ok-Line, w dziale "Kultura" ukazała się recenzja filmu "Palindromy" Todda Solondza, w której autor Jan Topolski użył szeregu znanych palindromów, głównie moich oraz napisanych przez WISA46.
T.M.

Artykuł w HISTMAG
( 05.09.2006 )

Internetowy Magazyn Historyczno Kulturalny, nr 54, zamieścił artykuł Tadeusza Morawskiego o palindromach. Pobierz pdf, artykuł na str. 62-64. Możesz też przeczytać artykuł tu.

Artykuł w Dzienniku Zachodnim
( 05.09.2006 )

W sosnowieckiej wersji dodatku weekendowego z 01.09.2006 ukazał się artykuł o palindromach Tadeusza Morawskiego:

kliknij aby powiekszyć

Dostepna jest również wersja elektroniczna.

"Wiedza i Życie"
( 05.09.2006 )

Artykuł o palindromach z sierpnia 2006 w miesięczniku "Wiedza i Życie":

Artykuł w miesięczniku PW
( 05.09.2006 )

Artykuł o palindromach Tadeusza Morawskiego w miesięczniku Politechniki Warszawskiej, sierpień 2006. Można też zobaczyć autora palindromów w Dolomitach (sierpień 2005):

Kolejne palindromy w Angorce
( 05.09.2006 )

10 września ukazały się kolejne palindromy (skan poniżej). Tym razem są to palindromy Józefa Godzica. (T.M.)

Palindromy w Angorce
( 29.08.2006 )

W numerach "Angorki" z 27 sierpnia oraz 3 września ukazały się kolejne palindromy nadesłane przez czytelników oraz palindromy Tadeusza Morawskiego.

Palindromy do podróży
( 29.08.2006 )

We wrześniowym numerze "Rozrywki do podróży" zapowiedziano nowy konkurs z palindromami Tadeusza Morawskiego (skany poniżej) oraz wydrukowano kilka wierszyków z majowego konkursu. Gdyby komuś nie udało się kupić miesięcznika, może wierszyki obudowujące palindromy T.Morawskiego przeczytać w dziale "palindromy nadesłane".

kliknij aby powiekszyć

Palindromy w Angorce
( 16.08.2006 )

W numerach "Angorki" z 13-go oraz 20-go sierpnia ukazały się kolejne palindromy Tadeusza Morawskeigo i utwory nadesłane przez czytelników.

Co nowego
( 01.08.2006 )

W sierpniu nowy materiał merytoryczny - dwa działy palindromów: "wspak-sensowne" oraz "palindromy słowiańskie". Ponadto artykuł o palindromach w Miesięczniku Politechniki Warszawskiej i sympatyczne wierszyki zawierające palindromy Tadeusza Morawskiego wyróżnione w konkursie "Rozrywki do podróży". Zainteresowani mogą nabyć sierpniowy numer "Wiedzy i Życia", gdzie na str. 46-49 jest artykuł "Napisano tak, by czytano wspak".

Palindromy w miesięczniku Politechniki Warszawskiej
( 01.08.2006 )

W numerze 7, lipiec 2006 znajduje się artykuł o profesorze Tadeuszu Morawskim i jego palindromach. Skan poniżej.


Zachęcamy też do przeczytania artykułu na stronach miesięcznika Politechniki Warszawskiej. Można też obejrzeć wersję "kolorową" artykułu ze zdjęciem autora palindromów w Dolomitach w dziale "Archiwum".

Palindromy i wierszyki
( 01.08.2006 )

W maju 2006 w "Rozrywce do podróży" ogłoszono konkurs, a obecnie, w numerze sierpniowym wyniki konkursu (skany poniżej). Wyróżnione wierszyki znajdują się w dziale "palindromy nadesłane".

kliknij aby powiekszyć kliknij aby powiekszyć

Palindromy w Angorce
( 01.08.2006 )

Angorka w numerach z 23 i 30 lipca 2006 opublikowała już po raz dziewiąty i dziesiąty palindromy Tadeusza Morawskiego oraz paliondromy nadesłane przez czytelników.

Recenzja w "Rewii Rozrywki"
( 20.07.2006 )

W czerwcowym numerze "Rewii Rozrywki" ukazała się prezentowana powyżej recenzja książki "Zagwiżdż i w gaz".

Chwalą nas
( 20.07.2006 )


Powyższa opinia ukazała się w miesięczniku naukowo-technicznym "Pomiary, Automatyka, Kontrola" nr 7/8, 2006

Elektronika
( 11.07.2006 )

W numerze 7, lipiec 2006 miesięcznika Stowarzyszenia Elektryków Polskich jest sprawozdanie z konferencji "Photonics and Web Engineering", a w nim krótka wzmianka na temat referatu o palindromach. Skan poniżej.

Audycja radiowa o palindromach
( 11.07.2006 )

W programie pierwszym Polskiego Radia 9-go lipca w godzinach 10-12 audycję prowadził redaktor Tadeusz Sznuk. Wśród innych tematów przedmiotem rozmów były też palindromy. W audycji był wywiad z Tadeuszem Morawskim, ogłoszono również konkurs na palindromy. W końcówce audycji odbyła się rozmowa telefoniczna, w czasie której Tadeusz Morawski wskazał zwycięzcę konkursu.

Palindromy dla dzieci
( 11.07.2006 )

W okresie poprzedzającym Dzień dziecka 1 czerwca 2006 roku i bezpośrednio po tym dniu w "ANGORCE" ukazały się palindromy z naszej strony. Oto skany trzech fragmentów "ANGORKI", pozostałe wykorzystaliśmy w aktualnościach.

Angorka 21.05.2006 Angorka 28.05.2006 Angorka 04.06.2006

W Angorce palindromy dla dzieci
( 11.07.2006 )

Już po raz ósmy Angorka drukuje palindromy T. Morawskiego dla dzieci i palindromy przez dzieci nadesłane. Czy będzie to kontynuowane - zależy od aktywności dzieci. Skany notek z Angorki poniżej. Wybrane palindromy idą do działu "nadesłane".

Co nowego
( 04.07.2006 )

Palindromy z broszury "Może jeż łże jeżom" wydanej w październiku 2005 już na naszej stronie (tu).

Mały jubileusz
( 27.06.2006 )

Mija pół roku od czasu, gdy po raz pierwszy na naszej stronie pojawiły się palindromy. Były to napisane przeze mnie palindromy o zwierzętach. W okresie tym stronę odwiedzili internauci z ponad 30 krajów. Ze statystyki serwera wynika, że strona ma już ponad sto tysięcy wywołań. (T.M.)

Jak pisać palindromy
( 27.06.2006 )

W "Rozrywce dla każdego", nr 4, lipiec - sierpień 2006, na stronach 116 - 118 można przeczytać artykuł Tadeusza Morawskiego pod wyżej podanym tytułem.

Artykuł w "Gazecie Domowej"
( 20.06.2006 )

W dwutygodniku ilustrowanym Woli i Bemowa (Dzielnice Warszawy, Tadeusz Morawski mieszka na Bemowie) ukazał się artykuł o palindromach. Niestety, jest to Gazeta bezpłatna, posłaniec przyniósł 100 szt. na Politechnikę, ale redakcja nie zawiadomiła autora palindromów i Gazeta się rozeszła. Czynimy starania o uzyskanie tekstu drogą elektroniczną. Jeśli się to uda, znajdzie się on w tym miejscu.

W Angorce palindromy dla dzieci
( 20.06.2006 )

Już po raz szósty Angorka drukuje palindromy T. Morawskiego dla dzieci i palindromy przez dzieci nadesłane. Czy będzie to kontynuowane - zależy od aktywności dzieci. Skany notek z Angorki poniżej. Wybrane palindromy idą do działu "nadesłane".

Wywiad dla radia WAWA
( 20.06.2006 )

16-go czerwca Tadeusz Morawski udzielił wywiadu o palindromach dla Radia WAWA. Wywiad poszedł w eter rano 19-go czerwca. Wersja cyfrowa do pobrania tu.

Anons w Metropolu
( 20.06.2006 )

Umieszczenie na naszej stronie najdłuższego palindromu zauważył METROPOL, dając 8-go czerwca na drugiej stronie krótką wzmiankę o tym. Skan poniżej

Odczyt o palindromach
( 20.06.2006 )

Na piątej Krajowej Konferencji Elektroniki w Darłówku dnia 12-go czerwca, po sesjach naukowych odbył się kolejny odczyt prof. Tadeusza Morawskiego, popularyzujący palindromy i prezentujący oryginalny dorobek autora. Odczyt został bardzo dobrze przyjęty przez licznych słuchaczy. Zdjęcie z odczytu poniżej.

kliknij aby powiększyć, 500KB

Artykuł w Superexpressie
( 20.06.2006 )

Superexpress z 14-15 czerwca w dodatku "Warszawa", dział "Warszawa od tyłu" z sympatią opisuje nasze osiągnięcia "palindromowe". Skan artykułu poniżej.

pdf

Co nowego na stronie
( 05.06.2006 )

W ostatnich tygodniach pojawiły się nowe działy palindromów. Z okazji Dnia Dziecka - "dla dzieci", "koty", "konie", "psy", a ponadto "nadesłane", gdzie będziemy kolekcjonować palindromy nadesłane przez czytelników. No i przede wszystkim najdłuższy palindrom w dziale "najdłuższy". Dotychczas najdłuższy palindrom liczący 17 000 liter był po angielsku (zobacz tam). Nasz jest prawie dwa razy dłuższy - ponad 33 000 liter. Są też nowe aktualności oraz nowa, ciekawa opinia, dotycząca problemów nieprzetłumaczalności utworów literackich (dział "opinie"). Przy okazji są tam też bardzo ładne palindromy prof. Jerzego Paszka.

O książce "Zagwiżdż i w gaz"
( 05.06.2006 )

W numerze z 14 maja 2006 Gazety Internetowej ZEWPRESS ukazała się przedmowa, przykłady palindromów oraz skan okładki książki "Zagwiżdż i w gaz" W numerze 6 (231) z czerwca 2006 pisma "REWIA ROZRYWKI" na stronie 57 jest krótkie omówienie tejże książki oraz opinia, z której zacytujemy fragment: "...Jednym z ... twórców jest Tadeusz Morawski, który przed laty wpadł w palindromowe sidła. "Zagwiżdż i w gaz" - prawda, że zwięźle i z sensem? To właśnie jeden z palindromów prof. Morawskiego, który zawodowo działa na polu radioelektroniki, prywatnie zaś, jak się rzekło - palindromuje. I to z doskonałym skutkiem...."

Referat o palindromach
( 05.06.2006 )

Na Sympozjum "Photonics and Web Engineering" w Wildze odbył się 1 czerwca referat T. Morawskiego i J. Szewińskiego "The Palindromes". W pierwszej części (po angielsku) przedstawiono definicję, opinie oraz palindromy różnych narodów, w tym polskie. Ze względu na trudności literackiego przetłumaczenia palindromów (po tłumaczeniu powinny także być palindromami) druga część referowana była po polsku. Była ona poświęcona nowym palindromom prof. T. Morawskiego. Reakcja słuchaczy była bardzo ożywiona. Tekst przygotowanego do druku artykułu znajduje się w części anglojęzycznej naszej strony. Po referacie o palindromach było wiele referatów naukowych, po czym część słuchaczy udało się zebrać do poniższego zdjęcia pamiątkowego. Na zdjęciu autor palindromów, prof. T. Morawski z niebieską teczką w rękach, po jego prawej stronie (dla patrzącego - na lewo) przewodniczący Konferencji, prof. R.Romaniuk.

kliknij aby powiększyć, 500KB

Nowe zbiory palindromów
( 29.05.2006 )

Miłośnicy palindromów utworzyli na swoich stronach nowe zbiory bazujące na moich specjalnie napisanych palindromach o tematyce informatycznej i "badawczej", oraz o tematyce chemicznej. W tym ostatnim zbiorze zagadnienia chemii podzielono na cząstki, pierwiastki, związki chemiczne, zagadnienia laboratoryjne. (T.M.)

Palindromy dla dzieci
( 9.05.2006 )

W numerze tygodnika "Angorka" datowanym na 14 maja 2006 ogłoszono konkurs palindromów dla dzieci. Skan tekstu został zamieszczony poniżej:

Palindromy do podróży
( 4.05.2006 )

W miesięczniku "Rozrywka do podróży" nr 5 maj 2006 został ogłoszony konkurs "Palindromy", w ramach którego należy palindromy zaczerpnięte z książki "Gór ech chce róg" Tadeusza Morawskiego "ubrać" w wierszyki. Do wygrania są ciekawe książki, termin nadsyłania prac: 31 maja.

Palindromy a szarady
( 24.04.2006 )

W witrynie Głogowskiego klubu AS, w dziale "ciekawostki" ukazał się interesujący artykuł pana Leszka Rydza: "Szaradziarskie ciekawostki - Palindromy".

Wywiad dla radia
( 21.04.2006 )

Profesor Morawski udzielił wywiadu dla radia studenckiego. Skróconą wersję nagrania można pobrać stąd.

Palindromy zyskują na popularności
( 20.04.2006 )

W mediach elektronicznych ukazały się w połowie kwietnia dwie publikacje o palindromach umieszczone w witrynach internetowych joemonster i zewpress.

Wieści zza oceanu
( 05.04.2006 )

27 marca, w Kanadzie Andrzej Gadomski absowent Politechniki Warszawskie wygłosił odczyt poświęcony palindromom. Inicjatorem odczytu był Oddział Kitchener Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie. Wykorzystane zostały dostarczone przeze mnie materiały, uczestnicy otrzymali broszury z palindromami. Dowiedziałem się także, że nowojorski tygodnik Kurier Plus wydrukował wybrane palindromy z naszej witryny www.

Tadeusz Morawski

Profesorskie palindromy
( 24.03.2006 )

W numerze 27/2006 miesięcznika regionalnego "Trybuna Wojewódzka", obejmującego m.in. Zagłębie (a więc i Sosnowiec, z którego pochodzi Tadeusz Morawski) ukazał się zamieszczony poniżej artykuł o jego palindromach.

Gość z Finlandii
( 23.03.2006 )

Naszą stronę odwiedzili w marcu internauci z 15 krajów. Prawdziwą niespodziankę sprawił Taneli Huuskonen z Finlandii, który nadesłał palindromy napisane po polsku:

a łysy wysyła
wół, opis i połów
matka jałowo woła: jak tam?
a ku idei - bo Swami ma w sobie diuka

Ten ostatni palindrom jest na cześć Swami'ego, który wygrał konkurs palindromów.

Artykuł o Józefie Godzicu
( 15.03.2006 )

Od dawna i bez skutku szukałem w Internecie informacji, czym zajmuje się teraz Józef Godzic. Kilka tygodni temu napisałem e-maile do mediów w Reszowie z pytaniem, czy wiedzą, że J. Godzic, autor książki "Echozdania czyli palindromy", jest rzeszowianinem. Ostatnio ukazał się artykuł o J. Godzicu, z którym można się zapoznać tutaj

Artykuł w "Metrze"
( 22.02.2006 )

W ogólnopolskim dzienniku METRO ukazał się 14 lutego 2006 artykuł promujący palindromy, naszą stronę www oraz autora. Zeskanowany artykuł zamieszczamy poniżej (kliknij aby powiększyć, oryginalny obraz ma 900 KB).

kliknij aby powiększyć, 900KB

A oto krótka refleksja o palindromach w kraju:

Mamy w Polsce tradycję, dwaj wielcy poeci pisali piękne palindromy, wydano cztery książki, dzięki aktywności środowiska rozrywek słownych mamy swoją Złotą Kolekcję Palindromów (podziękowania dla "Reptara  oraz "Uhuhu"), działają inne kluby dyskusyjne. Ludzie, często mający inne główne hobby, tworzą swoje zbiory ulubionych palindromów. Mamy także stronę www, otwartą dla chętnych. A jednak odwiedzając księgarnie zauważyłem, że sprzedawcy nie wiedzą co to palindrom, a kupić można tylko jedną książkę (J.Bralczyka) zawierającą dwie strony o palandromach (chwała Ci, Profesorze!). Zadania stojące przed nami są więc oczywiste - POPULARYZACJA tego tajemniczego dla większości hobby. Dlatego za mniej ważną uważam dyskusję o kanonach , o tym, czy palindromy należą do literatury (według mnie leżą na samej granicy literatury i kuriozalnego absurdu, ale oczywiście należą do literatury) czy do słownych rozrywek, czy autor palindromów to pisarz, palindromista, czy szaradzista? Na pewno trzeba czerpać ze wszystkich źródeł. Ale przede wszystkim traktujmy to wszystko jako zabawę intelektu i wyobraźni. Zadbajmy, żeby o możliwości wzięcia udziału w tej zabawie wiedziało jak najwięcej osób.

"Gór ech chce róg"
( 27.12.2005 )

We wrześniu 2005 wydano nową książkę z palindromami p.t. "Gór ech chce róg", autor Tadeusz Morawski, Wydawnictwo Gnome, ISBN 83-87819-34-4, Katowice, ul. Drzymały18/6. We wstępie autor przytacza inne książki z palindromami: Juliana Tuwima "Pegaz Dęba", Stanisława Barańczaka "Pegaz zdębiał" i Józefa Godzica "Echozdania czyli palindromy" Książka zawiera około tysiąca palindromów, kilkanaście "palindromaderów" (dłuższych palindromów), osiemdziesiąt wierszy-palindromów i dwa "mega-palindromy" (dłuższy z nich przekracza dziesięć tysięcy liter!) W Warszawie książka "Gór ech chce róg" jest jeszcze dostępna w Centrum Taniej Książki, Hala Koszyki, Dział Nowosci, tel. 621-42-24 w cenie 16zł. Można uzyskać do 10% zniżki powołując się na Internet jako źródło informacji o tej pozycji.

Szukaj książki z taką okładką !!!

Odczyty o palindromach
( 23.12.2005 )

W 2005r. odbyły się na Politechnice Warszawskiej dwa odczyty Tadeusza Morawskiego o palindromach. W październiku - na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych (m.in. z inicjatywy Zwiazków Zawodowych ZNP i "Solidarność"), oraz w grudniu w Gmachu Głównym PW (z inicjatywy studentów). Krótki opis drugiego z tych odczytów zamieszczono w "Złotej Kolekcji Palindromów", Gazeta.pl. Opis ten zacytowano poniżej:

Odczyt o palindromach składał sie z trzech części. Najpierw definicje, przytoczenie znanych palindromów Tuwima, Barańczaka, Godzica, opinie z książki Bralczyka i wziętą z tej kolekcji opinię Marka Penszko (z KS75). W drugiej części Tadeusz Morawski plastycznie (prezentacja PowerPoint) przedstawiał palindromy ze swej książki "Gór ech chce róg" w ten sposób, że wyświetlana była najpierw część palindromu, a potem brakująca część, wszystko powiązane ustnym, często dowcipnym komentarzem wykazującym naturalny opis rzeczywistości (np. na pytanie "A kto kota ma?" pojawiała się dopełniająca do palindromu odpowiedź "to kotka"). W trzeciej części autor zaprezentował trochę nowych, niepublikowanych jeszcze palindromów (np. dział palindromów zawierających słowo palindrom) oraz palindromy ze szczególnie trudnymi słowami. Prelekcja była naprawdę żywa, sala reagowała, potem były oklaski. Odczyt zorganizowali studenci Politechniki Warszawskiej i Akademii Muzycznej. Był on fragmentem szerszej akcji zbierania darów i pieniędzy "studenci - dzieciom". Zostało trochę wydanych z tej okazji broszur z palindromami, które do wyczerpania zapasów można otrzymać po nawiazaniu kontaktu z autorem.

Na fotografii okładka broszury reklamującej książkę "Gór ech chce róg"
wydanej z okazji akcji odczytów o palindromach, wygłaszanych przez Tadeusza Morawskiego

Powrót do strony głównej

Przewiń na początek

Powrót do archiwum